All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 580 Products.
PU Coated Welding Fabric Expansion Joint Cloth 13.5OZ For Duct Connect
| Total Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1300mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
35 OZ Grey High Temperature Fiberglass Cloth Calcium Silicate Coating
| Width: | 1.5 Meter / 1.52 Meter |
|---|---|
| Thickness: | 1.mm |
| Weight: | 35 OZ |
High silica fiberglass for Welding and fire protection
| Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Fiberglass Cloth Width: | 920mm |
| Thickness: | 1.25mm |
Yellow Flame / Spark Resistant Fire Fiberglass Welding Blanket Roll Fabric Vermiculite Coated
| Nominal Weight: | 1070 G/M2 |
|---|---|
| Nominal Width: | 1.5 M |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Silicone Coated Fiberglass For Equipment Covers Turbine Covers
| Weight: | 560 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Silver Grey |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket Emergency Fire Blanket for Home safety
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
High Silica Fiber Glass Cloth For Welding With Temperature Resistance 2000 F
| Weight: | 15 OZ/y2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.4 Mm |
| Color: | Silver Grey |
Anti Heat Fire Protection Silicone Rubber Coated Fiberglass 1260c High Temperature Ceramic Fiber Yarn Reinforced
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
Wholesale Plain Twill Black Red Silicone Tape Impregnated Fiberglass Cloth
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |

