All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ coated industrial fiberglass fabric ] match 869 Products.
Coated Fiberglass Fabric Silicone Coated Temperature resistance from approx. –50 ℃ to approx. +250 ℃
| Width: | 0.8m To 2m, Or Customized |
|---|---|
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
| Brand: | Suntex |
High Temperature Resistance Alkali Free 600gsm Silica Coated Fiberglass Fabric for Expansion Joints
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |
24oz Twill Weave Fire Resistant Acrylic Coated Fiberglass Fabric Welding Protection
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Treatment: | Black Acrylic Coated |
| Application: | Welding Protection |
High Temperature Resistance Silicone Coated Fiberglass Fabric for flame retardant equipment covers
| Width: | 0.8m To 2m, Or Customized |
|---|---|
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
| Brand: | Suntex |
Heat Resistant Fiberglass Fabric Heat Resistant Cloth High Temperature Cloth
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Yarn Type: | E-glass |
One Side Silicone Coated Fiberglass Fabric - Removable Thermal Insulation Jackets, Blankets Material
| Width: | 0.8m To 2m, Or Customized |
|---|---|
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
| Brand: | Suntex |
Acrylic Coated 100% Fiberglass Fire Blanket Blankets
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Color: | Black Or OEM |
| Application: | Fire Protection |
Silicone Coated Glass Fibre Fabric for Insulation Cover Insulation Pad Industrial Thermal Cover
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Fire Resistant Vermiculite Coated Fiberglass Fabric For High Temperature Insulation
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
Black 30oz Twill Fire Resistant Fiberglass Fabric For Welding Curtain Cloth
| Color: | Black |
|---|---|
| Application: | Welding Protective Blanket |
| Thickness: | 1mm |

