All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ coated industrial fiberglass fabric ] match 870 Products.
SUNTEX One Side Silicone Coated Fiberglass Cloth Steam Pipe Insulation Material
| Coated Fiberglass Cloth Weight: | 510 G / M2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.43 Mm OEM |
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
Fire Resistant Fiberglass Cloth For Floating Roof Tanks seal
| Product Name: | Fire Resistant Fiberglass Cloth For Floating Roof Tanks Seal |
|---|---|
| Material: | Coated Fiberglass Fabric |
| Yarn Type: | E-Glass |
Non Stick 0.016 Inch PTFE Coated Fiberglass Cloth Electric Insulation
| Name: | PTFE Coated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
One Side Silicone Coated Fiberglass Cloth Steam Pipe Insulation Material
| Coated Fiberglass Cloth Weight: | 510 G / M2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.43 Mm OEM |
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
1.5m*1.8m Fire Curtain Fabric
| Type: | High Temperature Resistant Fire Blankets/curtains |
|---|---|
| Fire Resistance: | High Temperature Resistance |
| Weight: | 200 G/㎡ To 3000 G/㎡ |
Weather And Abrasion Resistant Fiberglass Cloth For Floating Roof Tank Seal
| Product Name: | Fiberglass Cloth For Floating Roof Tank Seal |
|---|---|
| Material: | Coated Fiberglass Fabric |
| Yarn Type: | E-Glass |
13oz High Heat Resistant Fabric Acrylic Coated For Fireproof Roll Curtain , Lightweight Fiberglass Cloth
| Fiberglass Fabric Width: | 100cm |
|---|---|
| Color: | White Or OEM |
| Temperature: | 550 C |
High Temperature Insulation Aluminum Foil Fiberglass Cloth For Heat Shielding Applications
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Twill Woven Or Customized |
| Alkali Content: | Alkali Free |
1200C High Temperature Fiberglass Cloth for insulation covers, padding, lagging, welding blanket, fire curtain
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 1.3mm |
Fireproof High Temperature Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth Fabric for Welding Blanket
| Width: | 0.8m To 2m, Or Customized |
|---|---|
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
| Brand: | Suntex |

