All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ fireproof and waterproof fireproof fiberglass fabric ] match 412 Products.
Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Heavy-duty Insulation Material Withstand Temperatures Up To 550°C
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Thickness: | 0.4 Mm To 3mm |
Welding Protection Sheet Welding Blanket Roll Fire Blanket Fiberglass Fabric
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Thickness: | 0.4 Mm To 3mm |
Welding Protection Sheet Welding Blanket Roll Fire Blanket Fiberglass Fabric
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Thickness: | 0.4 Mm To 3mm |
Welding Blanket Roll Fire Blanket Fiberglass Fabric
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Thickness: | 0.4 Mm To 3mm |
Fireproof High Temperature Retardant Plain Woven Chemical Resistance Waterproof Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Cloth
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Fire Retardant PU Coated Fiberglass Fabric Waterproof 460 g/sqm 0.41 mm for Fire and Smoke Curtains
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
0.65mm Foil Aluminized Fiberglass Fabric Flame Resistant Fabric Fiber Glass Safety Apron
| Color: | Silver |
|---|---|
| Application: | Welding Safety Apron |
| Thickness: | 0.65mm |
Waterproof Insulation PU Coated Fiberglass Fabric with 1800°C Temperature Resistance and M0 Approvals for Smoke Curtains and Fire Barriers
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
High Temperature 850g/m2 Silicone Coated Fiberglass Fabric with 260℃ Heat Resistance and Fireproof Waterproof Properties
| Base Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Customized |
Fireproof Waterproof Silicone Coated Fiberglass Fabric 850g/m2 for High Temperature Resistance
| Base Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Customized |

