All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ ptfe fiberglass thermal insulation fabric ] match 236 Products.
Abrasion Resistant PTFE Coated Fabric High Temperature Resistant
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |
550 Degree High Temperature Resistance Fire Proof Safety Welding Protection Fiberglass Fire Blanket
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
SUNTEX PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
High Temperature Resistant Anti-Static PTFE Coated Fiberglass Fabric for fire prevention and thermal isolation
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Silicone PTFE Coated Heat Resistant Heat Insulation Cloth Glass Fiber Fiberglass Fabric for Coating
| Weave Type: | Twill Woven,plain Woven Or Customized |
|---|---|
| Surface Treatment: | PTFE Coated |
| Material: | Fiberglass |
Temperature Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric PTFE Teflon Fabric Sheet for Heat Press Transfer
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Crowfoot Pattern PTFE Coated Fiberglass Fabric For Fire Pit Protective Mat Grass
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
E-Glass One Side Ptfe Coated Fabric Chemical Resistant
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |
Lightweight Ptfe Coated Fiberglass Cloth High Temperature Resistant
| Weave Type: | Twill Woven,plain Woven Or Customized |
|---|---|
| Surface Treatment: | PTFE Coated |
| Material: | Fiberglass |
Engine Exhaust Pipe Covers PTFE Coated Fiberglass Fabric 20OZ Fireproof Curtain E Glass Cloth
| Standard Weight: | 20oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Standard Thickness: | 0.017inch |

