All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ ptfe fiberglass thermal insulation fabric ] match 236 Products.
Heat Resistant Panel Ptfe Coated Fiberglass Cloth 0.45mm Fire Screen Fittings And Flange Covers
| Weight: | 610g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.45mm |
PTFE Coated Fiberglass Fabric for Electronic Insulation and Heat Press Release Sheet
| Name: | PTFE Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Advantage: | High Temperature Resistant |
PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
High Temperature Thermocovers Ptfe Coated Glass Fabric 1 Side 17OZ Fire Barrier
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Twill Weave PTFE Coated Fiberglass Fabric For BBQ Fire Protection Blanket
| Name: | PTFE Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Advantage: | High Temperature Resistant |
Awesome Certified Fire Resistance PTFE Coated Fiberglass Fabric Heat Resistant Blanket
| Name: | PTFE Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Advantage: | High Temperature Resistant |
14 microns Aluminum Foil Fiberglass Cloth Fire Insulation Blanket Glass Fiber Fabric
| Color: | Silver |
|---|---|
| Application: | Fire Blanket |
| Weight: | 13.2oz/yd2 |
Good mechanical properties Silicone Coating Fabric For High Temperature Removable Pads
| Basic Fabric: | Satin Weaved Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
| Weight: | 1156gsm(34oz /sqyd) |
34 Oz Silicone Coating Fabric For High Temperature Removable Pads
| Basic Fabric: | Satin Weaved Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
| Weight: | 1156gsm(34oz /sqyd) |
Waterproof Fire/Flame Retardant Heat Resistant PTFE Glass Fiber Cloth Heat Resistant PTFE Coated Fiberglass fabric
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Coating: | Two Side Slicone Coated |
| Alkali Content: | Alkali Free |

