All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ ptfe fiberglass thermal insulation fabric ] match 236 Products.
Grease Resistance oils Resistance high temperature fiberglass PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Product Name: | 0.4mm Fire Retardant Material Silicone Impregnated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
| Coating: | Silicone |
Heat Resistant Fireproof Curtains Insulating Thermal Conductivity Silicone Rubber Coated Fibergla
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Weatherproof High performance textiles Silicone coated glass fabrics for Insulation blankets, covers, mattress and pad
| Material: | Silicone Fiberglass |
|---|---|
| Alkali Content: | Medium |
| Yarn Tape: | C-glass |
Grease Resistance oils Resistance fuel Resistance17oz Silicone Coated Fiberglass Cloth for Insulation Cover
| Product Name: | 0.4mm Fire Retardant Material Silicone Impregnated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
| Coating: | Silicone |
Heat Insulation Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Flame Resistant Material
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
High Temperature Heat Insulation Fire Proof Silica Glass Fiber Blanket
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
Fire Resistant Silicone 1mm Silicone Coated Fiberglass Fabric For Insulation
| Material: | Silicone Fiberglass |
|---|---|
| Alkali Content: | Medium |
| Yarn Tape: | C-glass |
Suntex Fireproof Silicone Coated Fabric For fire containment curtains Fire resistant covers fire protective curtains
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
Silicone Rubber Elastomer Coated Fiberglass Fabrics for Removable Insulation Blankets And Welding Curtains
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
High Strength Silicone Coated Fiberglass Fabric for Insulation Blankets And Welding Curtains
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |

