All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 600 Products.
1000c High Temperature Resistant High Silica Glass Fiber Cloth Fabric
| Nominal Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Nominal Width: | 920mm |
| Nominal Thickness: | 1.25mm |
High Temperature 550C Fire Resistant Fiberglass Fabric , E Glass Cloth
| Weight: | 580 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.75 Mm |
| Color: | White |
Brown High Temperature Fiberglass Cloth 0.65mm Extreme For Fireproof Curtain
| Nominal Weight: | 600 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 920 Mm |
| Nominal Thickness: | 0.65mm |
1.3mm Bulk Woven 7628 Fiberglass Cloth Flexible Heat Insulation Roll Engine Exhaust Pipe Covers
| Application: | Engine Exhaust Pipe Covers |
|---|---|
| Weight: | 1000g/sq.mtr |
| Working Temperature: | 550 C |
1.3mm Bulk Woven Fiberglass Cloth Heat Insulation Roll Engine Exhaust Pipe Covers
| Application: | Engine Exhaust Pipe Covers |
|---|---|
| Weight: | 1000g/sq.mtr |
| Working Temperature: | 550 C |
Temperature Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric PTFE Teflon Fabric Sheet for Heat Press Transfer
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Factory Direct Sales Flame Retardant Waterproof Silica Fiber Glass Fabric
| Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Fiberglass Cloth Width: | 920mm |
| Thickness: | 1.25mm |
12H Satin High Silica Fabric Fiberglass Cloth 1200g Welding Protection Blanket Fire Barrier
| Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Fiberglass Cloth Width: | 920mm |
| Thickness: | 1.25mm |
PU Coated fiberglass fabric Welding Fabric Fabric Duct Expansion Joints
| Total Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1300mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
Waterproof Fire Resist Silicone Impregnated Coated Woven Glass Fabric Roll
| Temp. Resistance: | From -50 C To 550 C |
|---|---|
| Weight: | 32oz / Sqyd |
| Thickness: | 35mils |

