All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 600 Products.
High Temperature Heat Insulation Fire Proof Silica Glass Fiber Blanket
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
High Temperature Fabrics Heat Resistant Fabrics , Ropes , Tapes and Sleeving
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
High Thermal Mattress Ptfe Fiberglass Fabric Black Antistatic Dust Lagging PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Unit Weight: | 610g/sqm |
|---|---|
| Total Width: | 1000mm 1520mm |
| Total Thickness: | 0.45mm |
Telecom Wire Connecting 600C Heat Resistant Fabrics
| Product Name: | 600C Telecom Wire Connecting Heat-shrink Heat Shield Cloth |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Yarn Type: | E-Glass |
PTFE Coated Fiberglass Fabric Dust Lagging Smoke curtain Reusable thermal insulation cover Therma
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
PTFE Coated Fiberglass Fabric Mainly used in the fields of fire prevention and thermal isolation
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
High-temperature/heat Resistant, Fireproof, Thermal Insulation PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
E-Glass One Side Ptfe Coated Fabric Chemical Resistant
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |
SUNTEX 1 Yard 18oz Fiberglass Cloth Heat Resistant For Fire Blanket Flame Resistant Door
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
1200g Silca High Temperature Fiberglass Cloth 12H Satin For Welding Protection Blanket
| Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Width: | 920mm |
| Thickness: | 1.3mm |

