All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
Vermiculite Silica Coated Fiberglass Fabric 1200°C Welding Blanket
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
High Temperature Fiberglass Cloth for Fabric luctwork connector Fire curtains Fire blankets
| Material: | Fiberglass Fabric, Calcium Silicate |
|---|---|
| Temperature Resistance: | 700 C Degree |
| Weight: | 1100 G/sqm |
E-Glass Fiberglass Fabric Cloth High Temperature Protection Silicone Coated Fireproof
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Thickness: | 0.4 Mm To 3mm |
High silica glass fiber fabric for Insulation covers, padding, lagging
| Material: | Fiberglass Fabric, Calcium Silicate |
|---|---|
| Temperature Resistance: | 700 C Degree |
| Weight: | 1100 G/sqm |
Single Side Silicone Coated Fiberglass Cloth Black Silicone Fabric for Fabric Duct Expansion Joints
| Weight: | 960gsm |
|---|---|
| Thickness: | 0.72mm |
| Coating: | One Side Silicone Rubber |
Single Side Silicone Coated Fiberglass Cloth Black Silicone Fabric
| Weight: | 960gsm |
|---|---|
| Thickness: | 0.72mm |
| Coating: | One Side Silicone Rubber |
Heat resistant material silicone rubber coated fiberglass fabrics for flexible expansion joint
| Weight: | 1120 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.95 Mm |
| Color: | Red |
Fiberglass Fabric Graphite Woven Roving For Welding Curtains & Covers
| Features: | Excellent Heat Resistance, Good Abrasion Properties |
|---|---|
| Coating: | Graphite |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Fiberglass Cloth/Fabric Coated with PU Material for Pipe Fabric Soft Connection
| Unit Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550mm |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
PU Coated Fiberglass Cloth 460gsm Fire Resistant Blue Black
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |

