All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 896 Products.
1 Mm Thickness Expansion Joint Cloth Silicone Coated Fiberglass Fabric OEM
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 1080 G/sqm |
| Thickness: | 0.9 Mm |
13.5OZ 0.017Inch Fireproof Fiberglass Cloth For Expansion Joints , Woven Glass Cloth
| Unit Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1300mm |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
7628 Fiberglass Fabric PU Coated Fiberglass Fabric Pipeline Welding Blankets 0.21mm Lightweight Fiberglass
| Unit Weight: | 6.5 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness / Standard Thickness / Thickness: | 0.0083 Inch |
Aluminum Coated With Fiberglass Fabric Heat Protection Materials Protection For Piping Outside
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Weave Type: | Twill Woven |
Anti-fiber Fraying Polyurethane Coated Glass Fabric for Fiberglass Welding Curtain
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Fire Retardant PU Coated Waterproofing Fiberglass Cloth Fire Resistant Fabric PU Coated Glass Fiber Fabric High Quality
| Weight: | 460g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.41mm |
Pu Coated Waterproofing Fiberglass Cloth Roll For Fabric Expansion Joint
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 490g/sqm |
|---|---|
| Standard Width / Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness / Standard Thickness / Thickness: | 0.43mm |
Good Mechanical Acrylic Fiberglass Fabric For Fireproof Protective Blanket , Welding Blanket
| Color: | Red |
|---|---|
| Application: | Welding Blanket |
| Thickness: | 0.4mm |
High Temperature Resistance Alkali Free 600gsm Weight Fabric Expansion Joint Cloth for Durable Fire and Heat Resistant Solutions
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |
Air Distribution PU Coated Fire Retardant Cloth Isolating Fabric Canvas 0.43mm Smoke Curtains
| Unit Weigh: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |

