All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 890 Products.
Fiberglass Manufacture Silica Coated Cloth Fabric Fiber Glass Material
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.65mm |
Fire Resistant Fiberglass Fabric with 550 Degree C Temperature Resistance and Acrylic Weave-Set Treated for High Durability
| Color: | Red |
|---|---|
| Application: | Fire Blanket/curtain |
| Thickness: | 0.017'' |
Fiberglass Cloth Roll PU Coating Fine Fiberglass Cloth For Welding 0.41mm Fire Retardant M0
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 460g/sqm |
|---|---|
| Standard Width / Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness / Standard Thickness / Thickness: | 0.41mm |
Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth Heavy Duty Fireproof Welder Blanket For Industrial,Camping,Smokers And Grills
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 730 G/sqm OEM |
| Thickness: | 0.53 Mm OEM |
Black Expansion Joint Chemical Resistant Fabric Neoprene Coated Fiberglass 600 G
| Temperature Resistance: | From -50 C Degree To 550 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 600 G/M2 |
| Thickness: | 0.45 Mm |
High chemical stability Black Expansion Joint Chemical Resistant Fabric Neoprene Coated Fiberglass
| Temperature Resistance: | From -50 C Degree To 550 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 600 G/M2 |
| Thickness: | 0.45 Mm |
Two Side Silicone Impregnated Fiberglass Fabric For Insulation Pads
| Weight: | 560 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Silver Grey |
Fiberglass Fire Curtain PU Coated Fiberglass Fabric For Air Distribution System Yellow Green Shade For Welding
| Weight: | 460g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.41mm |
Silicone Coated Fiberglass For Equipment Covers Turbine Covers
| Weight: | 560 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Silver Grey |
Easy To Be Holed Sewn Fabricated Acrylic Coated Fiberglass For Fire Resistant Curtain
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Smoke Curtain |
| Working Place: | Hospital Fire Control |

