All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
Fiberglass Fabric Floating Roof Seal For External Aboveground Tanks
| Product Name: | Fiberglass Fabric Floating Roof Seal |
|---|---|
| Material: | Coated Fiberglass Fabric |
| Yarn Type: | E-Glass |
M0 Fire Proof PU Coated Fiberglass Fire Retardant Cloth 4H Satin For Flexible Expansion Joint
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 13.5 Oz/sq.y Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.017inch |
High Temperature Silicone Fabric Expansion Joints Fire Resistant Cloth and Waterproof
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Twill , Satin, Or Plain, Etc |
| Alkali Content: | Alkali Free |
0.77mm PU Coated Fire Curtains Fabric Expansion Joint Cloth / Fiberglass Fabric Roll
| Weight: | 620g/sqm Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1300mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.77mm |
Heat Resistant Silicone Coated Glass Fiber Cloth Welding Curtains & Blanket
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
High Temperature Silicone Coated High Silica Fiberglass Cloth Fireproof Cloth
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
Suntex Fireproof Silicone Coated Fabric For Welding blanket Fire and smoke curtain and Fabric air duct
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
E-Glass Fireproof Silicone Fiberglass Fabric Thermal Insulation Fiberglass High Temperature Resistance Silicone Fabric Cloth
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
Oustanding Chemical Resistance Silicone Coated Glass Fibre Fabric for Fireproof Removable Insulation Jacket
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Weight: | 1120gsm |
| Thickness: | 0.95mm |
34 Oz Silicone Coating Fabric For High Temperature Removable Pads
| Basic Fabric: | Satin Weaved Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
| Weight: | 1156gsm(34oz /sqyd) |

