All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
34 Oz Silicone Coating Fabric For High Temperature Removable Pads
| Basic Fabric: | Satin Weaved Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
| Weight: | 1156gsm(34oz /sqyd) |
PTFE Fiberglass Cloth For Pipe Insulation
| Product Name: | Fiberglass Cloth For Pipe Insulation |
|---|---|
| Yarn Type: | E-glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Yellow Silicone Coated Glass Cloth for Emergency Fire Blanket
| Weave Type: | Twill , Satin, Or Plain |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Material: | Silicone Fiberglass |
High Temperature Fiberglass Thermal Insulation Fabric Silicone Coated Heat Resistant
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
White Silicone Coated Fiberglass Cloth For Fiberglass Fire Blanket
| Coating: | Silicone Rubber On Both Sides |
|---|---|
| Weight: | 260gsm |
| Weave Type: | Twill Woven |
Heat Insulation Pillow 0.5mm PTFE Coated Glass Fibre Fabric
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | 250C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
Vermiculite Coated High Temperature Fiberglass Cloth Suitable For Welding Blankets Fire Barriers And High Temperature Insulation Applications
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Vermiculite Coated Fiberglass Welding Blanket 1200°C Heat Resistant
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
High Temperature Fiberglass Cloth Black Graphite Coated Fabric with Fire Resistance and Abrasion Properties for Fire Control Systems
| Unit Weight: | 28.82oz/sqy Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 2000mm |
| Standard Thickness: | 0.039 Inch |
Fireproof Blanket 29OZ Graphite Coated High Temperature Fabrics Plain Pattern
| Unit Weight: | 28.82oz/sqy Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 2000mm |
| Standard Thickness: | 0.039 Inch |

