All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
Fireproof Silicone Coated Fiberglass Cloth For Thermal Insulation Mattress
| Weight: | 1250 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 1.4 Mm |
| Color: | Grey |
PU Coated Welding Fabric Expansion Joint Cloth 13.5OZ For Duct Connect
| Total Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1300mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
Flexible Fabric Expansion Joint Cloth / Black Fiberglass Fabric PU Coated M0 Fire Retardant
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 490g/sqm |
|---|---|
| Standard Width / Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness / Standard Thickness / Thickness: | 0.43mm |
Removable Insulation Mattress Material Non Woven Fiberglass Fabric Calcium Silicate Grey Color
| Wieght: | 1100 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 1.5 Mm |
| Width: | 1.5 Meter |
SUNTEX 1 Yard 18oz Fiberglass Cloth Heat Resistant For Fire Blanket Flame Resistant Door
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
Chemical Resistant Ptfe Coated Glass Cloth Fabric 580g Fire Protection Thermal Insulation Cover
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |
1.4mm Thermal Insulation Flame Retardant Fabric 700 C Degree Heat Protection
| Wieght: | 1100 G/M2 |
|---|---|
| Thickness: | 1.5 Mm Thickness |
| Width: | 1.5 Meter Or OEM |
Industry Glass Fibre Cloth Fabric With Silicon Coating For Welding Curtain
| Weight: | 560g/sqm |
|---|---|
| Glass Fibre Cloth Fabric Thickness: | 0.4 Mm |
| Color: | Silver Grey |
Flange Insulation Covers Heat Reflective Silicone Fiberglass Cloth
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 560 G/sqm |
Fabric Expansion Joint Cloth with 1700 Celsius Temperature Resistance, 600gsm Weight, and Alkali Free High Silica Fabric
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |

