All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
0.65mm 700℃ Stainless Steel Wire Reinforced Pu Coated Fiberglass Cloth For Fireproof Curtain
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Weight: | 710g/sqm (20.88 Oz./Sq.Yd.) |
| Thickness: | 0.65mm (0.025 Inch) |
1000℃ 0.75mm High Temperature Resistant Red Silicone Coated Silica Fabric For Fire Curtains
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Coated: | Silicone Coated Silica Cloth |
| Thickness: | 0.75mm (0.029 Inch) |
High Temperature Resistant Graphite Coated Glass Cloth Abrasion Resistant Cloth For Welding Curtains & Covers
| Features: | Excellent Heat Resistance, Good Abrasion Properties |
|---|---|
| Coating: | Graphite |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Heavy Duty Welding Protection Blanket High Temperature Fiberglass Fabric 1400g Graphite Coated Fire Proof Fabric
| Weight: | 1400g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550mm 2000mm |
| Thickness: | 1.6mm |
High Temperature Resistance Graphite Coated Fiberglass Cloth For Splash Protection And Heat Protection
| Color: | Black,grey,or Customized |
|---|---|
| Thickness: | 1.4 Mm~3mm |
| Size: | 1x50m,3x3m,1x1m,2x2m,8x8m,or Customized |
Wholesale Abrasion Proof Silicone Coated Aramid Cloth Fabric for Robot Cover
| Base Fabric: | Aramid Cloth |
|---|---|
| Weave Type: | Plain |
| Weight: | 500gsm |
750C Stainless Steel Wire Reinforced Silicone Fiberglass Fabric For Fire Curtain
| Thickness: | 0.65 Mm (0.025 Inch) |
|---|---|
| Weight: | 830g/sqm (24.4Oz./Sq.Yd.) |
| Color: | White |
Thermal Sheath High Temperature Fiberglass Cloth 78OZ Graphite Coated Heat Shield
| Unit Weight: | 78oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550mm |
| Standard Thickness: | 0.102inch |
Durable High Temperature Fiberglass Cloth with 1000°C Heat Resistance and Vermiculite Coating for Chemical Resistant Fire Barrier Applications
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.65mm |
Stainless Steel Wire Inserted Fiberglass Woven Fabric With Calcium Silicate Coating
| Thickness: | 1.4 Mm |
|---|---|
| Weave Tape: | Panama |
| Fiberglass Cloth Weight: | 1220 G/M2 |

