All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
800 C High Temperature Thermal Insulation Fabric For Making Removable Jacket And Covers
| Thickness: | 1.4 Mm Thickness |
|---|---|
| Weave Tape: | Panama Weave |
| Weight: | 1220 G/sqm |
Fiberglass Coated Fabric Expansion Joint Cloth Heavy Duty High Temperature Welding Blanket
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 730 G/sqm OEM |
| Thickness: | 0.53 Mm OEM |
Heat Protection Cover High Temperature Fabric Cloth 32.4OZ Graphite Coated Safety Cloth
| Unit Weigh: | 32.4oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.055 Inch |
14 OZ Insulation Material Grey Coating Fabric With Silicone For Covers And Jackets
| Weight: | 510 G/M2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.44 Mm |
| Color: | Grey |
Both Side Silicone Rubber Fiberglass Fabric Expansion Joint Cloth Water And Heat Resistant
| Weight: | 15 OZ/y2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.4 Mm |
| Fiberglass Cloth Color: | Grey |
Black Neoprene Coated Glass Cloth For Flexible Connector Weather Proofing Material
| Temperature Resistance: | From -50 C To 550 C |
|---|---|
| Weight: | 500 G/M2 |
| Thickness: | 0.35 Mm Or OEM |
1.25mm Fire Protection High Temperature Fiberglass Cloth Silicone Coated
| Nominal Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Nominal Width: | 920mm |
| Nominal Thickness: | 1.25mm |
800C Vermiculite Coated High Temperature Fiberglass Cloth Heavy Duty Welding Protection
| Nominal Weight: | 1100 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm |
| Nominal Thickness: | 1.3 Mm |
Texturized High Silica Fabrics 1000c High Temperature Resistant
| Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Fiberglass Cloth Width: | 920mm |
| Thickness: | 1.25mm |
Colored Covers Thermal Insulation Fabri / Silicone Impregnated Fiberglass Cloth
| Width: | 1 / 1.5 Meter |
|---|---|
| Color: | Red |
| Brand: | Suntex |

