All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ flexible expansion joint ] match 305 Products.
Air Distribution Ducts 0.21mm Black Fire Retardant Fabric Fiberglass Rolls Polyurethane 2 Sides Coating
| Unit Weight: | 32.35 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.047 Inch |
Removable Insulation Mattress Material Non Woven Fiberglass Fabric Calcium Silicate Grey Color
| Wieght: | 1100 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 1.5 Mm |
| Width: | 1.5 Meter |
Acrylic Coated 100% Fiberglass Fire Blanket Blankets
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Color: | Black Or OEM |
| Application: | Fire Protection |
Black 30oz Twill Fire Resistant Fiberglass Fabric For Welding Curtain Cloth
| Color: | Black |
|---|---|
| Application: | Welding Protective Blanket |
| Thickness: | 1mm |
3. High-Temperature Fiberglass Cloth Thermal Sheath (78OZ) – Graphite-Coated Heat Shield
| Unit Weight: | 78oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550mm |
| Standard Thickness: | 0.102inch |
Fireproof Blanket 29OZ Graphite Coated High Temperature Fabrics Plain Pattern
| Unit Weight: | 28.82oz/sqy Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 2000mm |
| Standard Thickness: | 0.039 Inch |
1.4mm Thermal Insulation Flame Retardant Fabric 700 C Degree Heat Protection
| Wieght: | 1100 G/M2 |
|---|---|
| Thickness: | 1.5 Mm Thickness |
| Width: | 1.5 Meter Or OEM |
Flame Resistant Screen 650C High Temperature Resistant Fabric 34OZ Graphite Treated
| Unit Weight: | 33.8oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.059inch |
0.4mm High Durability Fire Resistant Fiberglass Fabric Soft Polyurethane (PU) Coated
| Yarn Type: | C-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Satin Woven Or Customized |
| Alkali Content: | Middle |
High Temperature Resistance Graphite Coated Fiberglass Cloth For Splash Protection And Heat Protection
| Color: | Black,grey,or Customized |
|---|---|
| Thickness: | 1.4 Mm~3mm |
| Size: | 1x50m,3x3m,1x1m,2x2m,8x8m,or Customized |

