All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ ptfe fiberglass thermal insulation fabric ] match 233 Products.
High Thermal Mattress Ptfe Fiberglass Fabric Black Antistatic Dust Lagging PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Unit Weight: | 610g/sqm |
|---|---|
| Total Width: | 1000mm 1520mm |
| Total Thickness: | 0.45mm |
Chemical Resistant Ptfe Coated Glass Cloth Fabric 580g Fire Protection Thermal Insulation Cover
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |
PTFE Coated Fiberglass Fabric With Excellent Abrasion Resistance Tensile Strength
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
Abrasion Resistance Ptfe Fiberglass Cloth Chemical Resistant Waterproof For Oil And Gas Pipe Wrapping
| Weight: | 580 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Grey |
Flame Resistance PTFE Coated Fiberglass Fabric 17OZ Thermal Insulation Shell Fibreglass Cloth Roll
| Unit Weight: | 17oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016inch |
High Temperature Thermocovers Ptfe Coated Glass Fabric Fire Barrier Thermal insulation pad
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Crowfoot Pattern PTFE Coated Fiberglass Fabric For High Temperature Insulation
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Customizable PTFE Coated Fiberglass Fabric with Superior Fire Resistance and Abrasion Resistance for Thermal Insulation
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Black PTFE Coated Fiberglass Fabric For Thermal Insulation System
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | 300C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
PTFE Coated Fiberglass Fabric with Excellent Fire Resistance, Chemical Durability and 550℃ Temperature Resistance for Thermal Insulation
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |

