All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ ptfe fiberglass thermal insulation fabric ] match 236 Products.
Industrial PTFE Coated Fiberglass Fabric with High Fire Resistance, Easy Fabrication, and 550℃ Temperature Resistance for Thermal Protection
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Fire Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric with Soft Texture and Easy Fabrication for Industrial Thermal Protection
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Durable PTFE Coated Fiberglass Fabric with 550℃ Temperature Resistance, Silver Grey Color, and 4H Satin Weave for Fire Safety Applications
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Fire Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric with High Tensile Strength and Easy Fabrication for Industrial Use
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Heat Retardant Black Fire Retardant Fabric Glassfiber Coated / Ptfe Fiberglass Cloth
| Weight: | 580 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Black |
Twill Weave PTFE Coated Fiberglass Fabric High Temperature Resistant
| Name: | PTFE Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Advantage: | High Temperature Resistant |
Heat Insulation Customized Fire Retardant PTFE Coated Fiberglass Heat Resistant
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | 250C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
Fire Door PTFE Coated Fiberglass Fabric For Dust Lagging
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Coating: | Two Side Slicone Coated |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Temperature Resistance Silicone Fiberglass Cloth For Thermal Insulation Covers
| Product Name: | 0.4mm Fire Retardant Material Silicone Impregnated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
| Coating: | Silicone |
Thermal Insulation Silicone Coated Glass Fabric For Welding Covers,Valve Pipe Flange Insulation Cover
| Weight: | 120gsm To 3000gsm |
|---|---|
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
| Weave Type: | Twill , Satin, Or Plain |

