All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ flexible expansion joint ] match 305 Products.
Two Sides Silicone Coated Fiberglass- Welding Blanket Factory
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
One Side Silicone Coated Fiberglass Fabric - Removable Thermal Insulation Jackets, Blankets Material
| Width: | 0.8m To 2m, Or Customized |
|---|---|
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
| Brand: | Suntex |
750C Stainless Steel Wire Reinforced Silicone Fiberglass Fabric For Fire Curtain
| Thickness: | 0.65 Mm (0.025 Inch) |
|---|---|
| Weight: | 830g/sqm (24.4Oz./Sq.Yd.) |
| Color: | White |
Smoke Curtain Woven Fiberglass Cloth Heat Insulation Fireproof 2050 G/M2
| Application: | Smoke Curtain |
|---|---|
| Weight: | 2050g/sq.mtr |
| Working Temperature: | 550 C |
1.3mm Bulk Woven Fiberglass Cloth Heat Insulation Roll Engine Exhaust Pipe Covers
| Application: | Engine Exhaust Pipe Covers |
|---|---|
| Weight: | 1000g/sq.mtr |
| Working Temperature: | 550 C |
Heat Insulation Fireproof Woven Fiberglass Cloth Smoke Curtain Woven Glass Fabric
| Application: | Smoke Curtain |
|---|---|
| Weight: | 2050g/sq.mtr |
| Working Temperature: | 550 C |
Black Anti-static Ptfe Coated Fiberglass Fabric
| Yarn Type: | E-glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Weave Type: | Plain Woven |
EN-13501 Fireproof Fiberglass Fabric For Fire Curtains Smoke Curtains
| Base Material: | Fiber Glass Cloth |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Yarn Tape: | E-glass |
Wire Reinfoced 880g High Temp Fabric For Thermal Insualtion Covers
| Material: | Fiberglass, Stainless Steel Wire |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 650 C Degree |
| Weight: | 880 G/sqm |

