All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
Silicone Fiberglass Cloth Waterproof Fireproof For Removable Insulation Covers
| Material: | Glass Fibre Fabric |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Yarn Tape: | E-glass |
Coated Thermal Fire Welding Blanket Waterproof For Sale
| Color: | Black,grey,or Customized |
|---|---|
| Thickness: | 1.4 Mm~3mm |
| Size: | 1x50m,3x3m,1x1m,2x2m,8x8m,or Customized |
1000℃ Heat Resistant Fire Blanket Vermiculite Coated for Heavy Duty Welding Protection
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Industrial Fire Blanket Roll with 1000℃ Temperature Resistance and Vermiculite Coating for Heavy Duty Welding Protection
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Industrial Fire Blanket Roll with 1000℃ Temperature Resistance and Vermiculite Coating for Heavy Duty Welding Protection
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Petroleum Chemicals 1200C Extremely Heat Resistant Fabric
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | 1200 C Degree |
| Weight: | 1200 G/sqm |
Width 1250mm 600g Fire Curtain Fabric High Silica Fabric
| Material: | Fiberglass Fabric, High Silica |
|---|---|
| Thickness: | 0.65-0.7mm |
| Weight: | 600g/sqm |
Wire Reinfoced 880g High Temp Fabric For Thermal Insualtion Covers
| Material: | Fiberglass, Stainless Steel Wire |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 650 C Degree |
| Weight: | 880 G/sqm |
High Temperature Resistant Thermal Insulation Fiberglass Tape
| Unit Weigh: | 32.4oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.055 Inch |
Temperature Resistance Fabric Expansion Joints To Avoid Mechanical Loads To Protect Against Abrasion
| Temperature Resistance: | From -50 C Degree To 550 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 600 G/M2 |
| Thickness: | 0.45 Mm |

