All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
Medium Weight Silicon High Temperature Fiberglass Cloth For Shipping Building Insulation
| Temperature Resistance: | From -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 580 G/M2 |
| Thickness: | 0.45 Mm |
0.8mm Turbine Blanket High Temperature Fiberglass Cloth 8H Satin 3784HT 550C
| Application: | Fire Blanket |
|---|---|
| Weight: | 880 G/sq.mtrs |
| Working Temperature: | 550 C |
0.85mm White Silicone Coated Fabric For Fire Curtain System E 120 Fire Protection
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Yarn Tape: | E-glass |
High Temperature Insulation Fabrics For Turbine Blankets In Offshore Project
| Weight: | 600g/sqm |
|---|---|
| Industrial Fire Blanket Roll Width: | 920mm |
| Thickness: | 0.6mm |
Calcium Silicate-Treated High-Temperature Fiberglass Cloth: Durable & Flexible for Equipment Covers
| Coating: | Calcium Silicate |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Weight: | 1200gsm To 1500gsm |
17 Oz Salmon Welding Curtains & Blanket
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
0.8mm 1.5mm High Temperature Thermal Insulation Silicone Glass Fabric Cloth For Welding Protection Blanket Fire Curtains
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
17 Oz 1000°F Fire Resistance Welding Blanket with 16 Mil Thickness for High Temp Grinding Sparks
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
17 Oz High Flexible Welding Blanket with 16 Mil Thickness for Heat Insulation and Fire Resistance
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |

