All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 894 Products.
Double Side PU 17 Oz 16 Mil Welding Blanket Fireproof Thermal Resistant Mat
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
17 Oz 16 Mil Salmon Welding Blanket and Fire Blanket for Heat Insulation and Fire Resistance
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
17 Oz 16 Mil 1000°F Heat Resistant Welding Blanket Fireproof Welding Curtain for Sparks and Slag Protection
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
17 Oz Salmon Welding Blanket with 16 Mil Thickness and High Temperature Resistance
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
Black Fire Retardant Blanket Glass Fiber Roll Compenstor Cloth 1.2mm Thermal Insulation Roll
| Weight: | 1100g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 1.2mm |
Vermiculite Coated High Temperature Fiberglass Cloth Suitable For Welding Blankets Fire Barriers And High Temperature Insulation Applications
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
High Temperature Fiberglass Cloth Black Graphite Coated Fabric with Fire Resistance and Abrasion Properties for Fire Control Systems
| Unit Weight: | 28.82oz/sqy Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 2000mm |
| Standard Thickness: | 0.039 Inch |
High Temperature Heat Insulation Fire Proof Silica Glass Fiber Blanket
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket Emergency Fire Blanket for Home safety
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket and Fire Resistant Welding Blanket
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |

